En yaygın güvenlik açıklıkları

1.) WordPress Bilgileriniz

WordPress giriş bilgileriniz, sitenizin yönetici sayfasına en kolay şekilde erişim sağladığından en çok saldırı yapılan WordPress güvenlik açığıdır. Kaba kuvvet saldırıları, WordPress giriş bilgilerinizi kullanmanın en yaygın yoludur.

Bir kaba kuvvet saldırısı, WordPress sitenizin arka ucuna erişmek için kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarını doğru bir şekilde tahmin etme girişimidir.

Oturum açma denemelerinin sayısını sınırlandırmak için iThemes Security Pro gibi bir WordPress güvenlik eklentisi kullanarak WordPress giriş bilgilerinizin güvenliğini artırabilirsiniz. Oturum açma girişimlerini sınırlamak, WordPress kaba kuvvet korumasındaki ilk adımdır.

WordPress şifrenizin güvenliğine dikkat etmek aynı zamanda WordPress giriş bilgilerinizi güvence altına almak için de önemlidir ve bu nedenle rastgele güçlü şifreler oluşturmak ve bunları güvenli bir şekilde saklamak için bir şifre yöneticisi kullanmalısınız. Sitenizdeki her WordPress kullanıcısını güçlü bir şifre kullanmaya zorlamak kaba kuvvet saldırısının etkinliğini büyük ölçüde azaltır.

2.) Güncel Olmayan Yazılım

WordPress siteniz eski sürümde ise yada eski olan eklentileri, temaları çalıştırıyorsa, sitenizde bilinen açıklar olması yüksek bir ihtimaldir. Güncellemeler sadece yeni özellikler veya hata düzeltmeleri için değildir; ayrıca bilinen açıklar için güvenlik yamaları içerebilirler. Bu, WordPress’in güvenlik açıklarından en kolay korunma yolu olmasına rağmen, çoğu başarılı bilgisayar korsanı, eski yazılımlarda bulunan açıkları kullanır.

3.) PHP Exploits

WordPress sitenizdeki PHP altyapısı da WordPress güvenlik açıkları listesine dahil edilmelidir. PHP kullanmak, bilgisayar korsanları tarafından WordPress sitenize erişmek için kullanılan yaygın bir yöntemdir, bu nedenle yararlanma fırsatlarını sınırlayarak riski azaltmanız çok önemlidir. Web sitenizdeki erişim noktalarının ve çalıştırılabilir kodların sayısını sınırlamak için WordPress sitenizdeki gereksiz eklentileri ve temaları kaldırın ve tamamen silin.

Ayrıca, güncellenmeyen WordPress eklentileri kullanmaktan kaçının. WordPress sitenize yüklenen herhangi bir eklenti altı ay veya daha uzun bir süre içinde bir güncelleme almadıysa, terk edilmediğinden emin olmak isteyebilirsiniz. Son güncellemelere sahip olmayan bir eklentinin mutlaka terk edilmiş olduğu anlamına gelmez, sadece özelliğin tamamlandığı anlamına gelebilir ve yalnızca WordPress ve PHP’nin en son sürümleriyle uyumluluğu sağlamak için güncellemeler alacaktır.

4.) Güvenilmeyen Kaynaklardan Yazılım Yüklemesi Yapılması

Yalnızca güvenilir kaynaklardan WordPress eklentileri ve temaları yükleyin.

5.) SSL

Bir SSL sertifikası eklemek, yalnızca amaçlanan alıcıların paylaşılan hassas bilgileri görüntüleyebilmelerini sağlamak için sitenizdeki iletişimi şifrelemek ve paketlemek için harika bir yoldur.